Yageo RT0402CRE0711K5L
RT0402CRE0711K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0711K5L
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0711K5L.pdf
Availability of RT0402CRE0711K5L
QUANTITY
RT0402CRE0711K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0711K5L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0711K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0711K5L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0711K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0711K5L Details Description
Related parts for RT0402CRE0711K5L
SOLDERING IRON THERMASOLDER datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf