Yageo RT0402FRE07390RL
RT0402FRE07390RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE07390RL
Brief Description
RES SMD 390 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE07390RL.pdf
Availability of RT0402FRE07390RL
QUANTITY
RT0402FRE07390RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE07390RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE07390RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE07390RL
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE07390RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE07390RL Details Description
Related parts for RT0402FRE07390RL
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK W/OPTOCOUPLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST-NC 5A 48V datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf