Yageo RT0402FRE076K65L
RT0402FRE076K65L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE076K65L
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE076K65L.pdf
Availability of RT0402FRE076K65L
QUANTITY
RT0402FRE076K65L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE076K65L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE076K65L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE076K65L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE076K65L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE076K65L Details Description
Related parts for RT0402FRE076K65L
CONN HEADER 32POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
SW LEVR SPDT 5A SOLDER TERM 250V datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 6.96NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
MICRO 25 M 3" YEL FLOAT datasheet.pdf
CAP FILM UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf