Yageo RT0603BRE07270KL
RT0603BRE07270KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07270KL
Brief Description
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07270KL.pdf
Availability of RT0603BRE07270KL
QUANTITY
RT0603BRE07270KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07270KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07270KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07270KL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07270KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07270KL Details Description
Related parts for RT0603BRE07270KL
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
EVAL BOARD 3PH PWR SUPPLY W/ESBT datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
07 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
RES SMD 6.04OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC DDR3 2GB 96BGA datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf