Yageo RT0603CRD07332RL
RT0603CRD07332RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD07332RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD07332RL.pdf
Availability of RT0603CRD07332RL
QUANTITY
RT0603CRD07332RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD07332RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD07332RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD07332RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD07332RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD07332RL Details Description
Related parts for RT0603CRD07332RL
EMITTER IR 880NM 200MA RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR30H/AE30G/HPK30H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO3P datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA 24-TQFN-EP (3.5x3.5) datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf