Yageo RT0603CRE0717R8L
RT0603CRE0717R8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0717R8L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0717R8L.pdf
Availability of RT0603CRE0717R8L
QUANTITY
RT0603CRE0717R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0717R8L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0717R8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0717R8L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0717R8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0717R8L Details Description
Related parts for RT0603CRE0717R8L
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8HSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT PIN datasheet.pdf