Yageo RT0603DRE071K62L
RT0603DRE071K62L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE071K62L
Brief Description
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE071K62L.pdf
Availability of RT0603DRE071K62L
QUANTITY
RT0603DRE071K62L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE071K62L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE071K62L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE071K62L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE071K62L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE071K62L Details Description
Related parts for RT0603DRE071K62L
BATT VRLA 12V 12AH datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10MSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf