Yageo RT0603DRE07294RL
RT0603DRE07294RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07294RL
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07294RL.pdf
Availability of RT0603DRE07294RL
QUANTITY
RT0603DRE07294RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07294RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07294RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07294RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07294RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07294RL Details Description
Related parts for RT0603DRE07294RL
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
XBEE PRO RS485 ADAPT RPSMA 25PK datasheet.pdf
COVER FOR MALE INSERT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SINGLE WIRE SPLICE, WITH CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf