Yageo RT0603DRE0739R2L
RT0603DRE0739R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0739R2L
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0739R2L.pdf
Availability of RT0603DRE0739R2L
QUANTITY
RT0603DRE0739R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0739R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0739R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0739R2L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0739R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0739R2L Details Description
Related parts for RT0603DRE0739R2L
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 11POS 45DEG ENTRY 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED COOL WHT 6500K 1500MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf