Yageo RT0603DRE073K4L
RT0603DRE073K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE073K4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE073K4L.pdf
Availability of RT0603DRE073K4L
QUANTITY
RT0603DRE073K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE073K4L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE073K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE073K4L
Related LinksRT0603D, RT0603DRE073K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE073K4L Details Description
Related parts for RT0603DRE073K4L
CAP CER 0.27UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
3 dB HYBRID COUPLER 880MHZ datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 0804 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CBL M-F datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A datasheet.pdf