Yageo RT0805BRD0733K2L
RT0805BRD0733K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0733K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0733K2L.pdf
Availability of RT0805BRD0733K2L
QUANTITY
RT0805BRD0733K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0733K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0733K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0733K2L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0733K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0733K2L Details Description
Related parts for RT0805BRD0733K2L
CAP CER 82PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7T 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
AHN RELAY 1 FORM C 110/120VAC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf