Yageo RT0805BRD0791KL
RT0805BRD0791KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0791KL
Brief Description
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0791KL.pdf
Availability of RT0805BRD0791KL
QUANTITY
RT0805BRD0791KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0791KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0791KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0791KL
Related LinksRT0805B, RT0805BRD0791KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0791KL Details Description
Related parts for RT0805BRD0791KL
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP datasheet.pdf
IC EL DRIVER 160VPP OUT 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf