Yageo RT0805BRE072K61L
RT0805BRE072K61L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE072K61L
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE072K61L.pdf
Availability of RT0805BRE072K61L
QUANTITY
RT0805BRE072K61L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE072K61L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE072K61L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE072K61L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE072K61L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE072K61L Details Description
Related parts for RT0805BRE072K61L
FUSE CERAMIC 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 250mA Backlight 24-QFN (4x4) datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 125VAC WT FLAT BLU datasheet.pdf