Yageo RT0805CRD0730RL
RT0805CRD0730RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0730RL
Brief Description
RES SMD 30 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0730RL.pdf
Availability of RT0805CRD0730RL
QUANTITY
RT0805CRD0730RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0730RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0730RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0730RL
Related LinksRT0805C, RT0805CRD0730RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0730RL Details Description
Related parts for RT0805CRD0730RL
CONN HEADER 20POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 63V AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 6POS R/A 2MM TIN datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf