Yageo RT0805CRE0714R3L
RT0805CRE0714R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0714R3L
Brief Description
RES SMD 14.3 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0714R3L.pdf
Availability of RT0805CRE0714R3L
QUANTITY
RT0805CRE0714R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0714R3L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0714R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0714R3L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE0714R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0714R3L Details Description
Related parts for RT0805CRE0714R3L
IC MCU 8-BIT 4K ROM 40-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 380MA 430 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.1A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 130K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf