Yageo RT0805DRD073K6L
RT0805DRD073K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD073K6L
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD073K6L.pdf
Availability of RT0805DRD073K6L
QUANTITY
RT0805DRD073K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD073K6L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD073K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD073K6L
Related LinksRT0805D, RT0805DRD073K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD073K6L Details Description
Related parts for RT0805DRD073K6L
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
SPACER LED MTG T1 .700"L NAT NYL datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TR datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 20POS MALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
PAC-MICR-HE10-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80 datasheet.pdf