Yageo RT0805DRD0788K7L
RT0805DRD0788K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0788K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0788K7L.pdf
Availability of RT0805DRD0788K7L
QUANTITY
RT0805DRD0788K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0788K7L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0788K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0788K7L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0788K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0788K7L Details Description
Related parts for RT0805DRD0788K7L
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.11A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CRIMP SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC SWITCH SINGLE SPDT SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
2.5 B/IN CONN. HSG datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X6S 0201 datasheet.pdf