Yageo RT0805DRE07604RL
RT0805DRE07604RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07604RL
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07604RL.pdf
Availability of RT0805DRE07604RL
QUANTITY
RT0805DRE07604RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07604RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07604RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07604RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07604RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07604RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07604RL
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP RF GP 6000MHZ 5V SOT-89 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.54"LX3.56"W datasheet.pdf
RES 1.09244K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
40 MODII HDR SR SFMNT B/A .100 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 0.4W MELF datasheet.pdf