Yageo RT0805FRE0717K4L
RT0805FRE0717K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0717K4L
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0717K4L.pdf
Availability of RT0805FRE0717K4L
QUANTITY
RT0805FRE0717K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0717K4L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0717K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0717K4L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0717K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0717K4L Details Description
Related parts for RT0805FRE0717K4L
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
ROLLER WITH OFFSET STEEL datasheet.pdf
I-TRAC PWR 7R W/LF HLDDN PLUG datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO215AB datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf