Yageo RT1206BRE0766K5L
RT1206BRE0766K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0766K5L
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0766K5L.pdf
Availability of RT1206BRE0766K5L
QUANTITY
RT1206BRE0766K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0766K5L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0766K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0766K5L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE0766K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0766K5L Details Description
Related parts for RT1206BRE0766K5L
IC DELAY LINE 15NS 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR REFL MIDDLE H-TYPE OSC datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LED ASSY RA 2X3MM 4X1 GRN DIFF datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf