Yageo RT1206CRD07140KL
RT1206CRD07140KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07140KL
Brief Description
RES SMD 140K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07140KL.pdf
Availability of RT1206CRD07140KL
QUANTITY
RT1206CRD07140KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07140KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07140KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07140KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07140KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07140KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07140KL
Connector Receptacle, Pass Through 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.31A 3-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf