Yageo RT1206CRE071K8L
RT1206CRE071K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE071K8L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE071K8L.pdf
Availability of RT1206CRE071K8L
QUANTITY
RT1206CRE071K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE071K8L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE071K8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE071K8L
Related LinksRT1206C, RT1206CRE071K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE071K8L Details Description
Related parts for RT1206CRE071K8L
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 800MA SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
07P RECPT EP.156 CL SPECL L/H datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .375 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf