Panasonic Electronic Components EEE-1HAR33NR
EEE-1HAR33NR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1HAR33NR
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-1HAR33NR.pdf
Availability of EEE-1HAR33NR
QUANTITY
EEE-1HAR33NR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1HAR33NR
Internal Part NumberEIS-EEE-1HAR33NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1HAR33NR
Related LinksEEE-1H, EEE-1HAR33NR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1HAR33NR Details Description
Related parts for EEE-1HAR33NR
LAMP CCFL 1350V 3.0MM X 300MM datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 65MHZ 48LLP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
BIT F CONNECTOR datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0508 datasheet.pdf