Yageo RT1206FRE0731R6L
RT1206FRE0731R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0731R6L
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0731R6L.pdf
Availability of RT1206FRE0731R6L
QUANTITY
RT1206FRE0731R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0731R6L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0731R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0731R6L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0731R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0731R6L Details Description
Related parts for RT1206FRE0731R6L
RES ARRAY 7 RES 200 OHM 8SIP datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.75 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VR12.5 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
KEY OPERATED 2 POS KEY REMOVAL datasheet.pdf
150UF 50V 10X12,5 datasheet.pdf