Yageo RT1206FRE07330RL
RT1206FRE07330RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07330RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 330 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07330RL.pdf
Availability of RT1206FRE07330RL
QUANTITY
RT1206FRE07330RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07330RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07330RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07330RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07330RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07330RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07330RL
THERMOSTAT 155 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
IC FPGA 734 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 31POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf