Yageo RT1206FRE0762RL
RT1206FRE0762RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0762RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0762RL.pdf
Availability of RT1206FRE0762RL
QUANTITY
RT1206FRE0762RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0762RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0762RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0762RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0762RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0762RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0762RL
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
KIT UPGRADE ICEPRO TO ICE10 datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100 REAL TIME 48LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-100 PSI datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
37 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W SMBG datasheet.pdf
RES 99.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf