Yageo RT1206FRE076K19L
RT1206FRE076K19L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE076K19L
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE076K19L.pdf
Availability of RT1206FRE076K19L
QUANTITY
RT1206FRE076K19L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE076K19L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE076K19L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE076K19L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE076K19L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE076K19L Details Description
Related parts for RT1206FRE076K19L
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE DIFF YLW PC MNT datasheet.pdf
SW IND PB SQ BLACK SLD NEON CAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 10.5A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC PCIE RETIMER 8CH 100CABGA datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 1PORT IVORY datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 30A RED datasheet.pdf