Richtek USA Inc. RT9020-18GU5
RT9020-18GU5 picture photo
Mfg. Part Number
RT9020-18GU5
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.5A SC70-5
Datasheet Download
RT9020-18GU5.pdf
Availability of RT9020-18GU5
QUANTITY
RT9020-18GU5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9020-18GU5
Internal Part NumberEIS-RT9020-18GU5
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9020-18GU5
Related LinksRT9020, RT9020-18GU5 Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9020-18GU5 Details Description
Related parts for RT9020-18GU5
SIDACTOR BI 58V 150A DO-214AA datasheet.pdf
IC SWITCH RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 120LQFP datasheet.pdf
GDT 75V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SBC GEN3 CORE I7 datasheet.pdf
ES9 HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf