Richtek USA Inc. RT9193-33GB
RT9193-33GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9193-33GB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
RT9193-33GB.pdf
Availability of RT9193-33GB
QUANTITY
RT9193-33GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9193-33GB
Internal Part NumberEIS-RT9193-33GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.22V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)360mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9193-33GB
Related LinksRT919, RT9193-33GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9193-33GB Details Description
Related parts for RT9193-33GB
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM TO236-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 146VC SMC datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE HORN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf