Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RUW3216FR100CS
RUW3216FR100CS picture photo
Mfg. Part Number
RUW3216FR100CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 1206
Datasheet Download
RUW3216FR100CS.pdf
Availability of RUW3216FR100CS
QUANTITY
RUW3216FR100CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RUW3216FR100CS
Internal Part NumberEIS-RUW3216FR100CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRUW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUW3216FR100CS
Related LinksRUW3216, RUW3216FR100CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RUW3216FR100CS Details Description
Related parts for RUW3216FR100CS
OSC XO 16.6666MHZ CMOS TTL PC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:24 100MHZ 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P 4POS SHORT SLV datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 305MA 2.1 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE 1 COND 4AWG SHIELDED datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
8200UF 35V 25,4X35 datasheet.pdf
330UF 6,3V 6,3X11 datasheet.pdf