Vishay/Dale RWR74N3600FRS73
RWR74N3600FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N3600FRS73
Brief Description
RES 360 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N3600FRS73.pdf
Availability of RWR74N3600FRS73
QUANTITY
RWR74N3600FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N3600FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74N3600FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N3600FRS73
Related LinksRWR74N3, RWR74N3600FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N3600FRS73 Details Description
Related parts for RWR74N3600FRS73
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SSOP datasheet.pdf
CARD ENGINE 32MB FLASH 64MB RAM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 55W STER D 32TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf