Vishay/Dale RWR74S4530FSB12
RWR74S4530FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4530FSB12
Brief Description
RES 453 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4530FSB12.pdf
Availability of RWR74S4530FSB12
QUANTITY
RWR74S4530FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4530FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S4530FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4530FSB12
Related LinksRWR74S4, RWR74S4530FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4530FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S4530FSB12
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC datasheet.pdf