Vishay/Dale RWR74S47R5FRRSL
RWR74S47R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S47R5FRRSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S47R5FRRSL.pdf
Availability of RWR74S47R5FRRSL
QUANTITY
RWR74S47R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S47R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S47R5FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S47R5FRRSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S47R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S47R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S47R5FRRSL
POT 7.5K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.205" (5.21mm), 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 400CPR 80KHZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
TVS MIN 25KW 23.4V 5%UNI DO-214 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf