Vishay/Dale RWR74SR499FSBSL
RWR74SR499FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR499FSBSL
Brief Description
RES 0.499 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR499FSBSL.pdf
Availability of RWR74SR499FSBSL
QUANTITY
RWR74SR499FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR499FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR499FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR499FSBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR499FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR499FSBSL Details Description
Related parts for RWR74SR499FSBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/SS OUT 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
IC TDM SWITCH 4K-CH ENH 256PBGA datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 22.1A 1.4 MOHM datasheet.pdf