Vishay/Dale RWR78S2001FMB12
RWR78S2001FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2001FMB12
Brief Description
RES 2K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2001FMB12.pdf
Availability of RWR78S2001FMB12
QUANTITY
RWR78S2001FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2001FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S2001FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2001FMB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S2001FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2001FMB12 Details Description
Related parts for RWR78S2001FMB12
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-15V 40W datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
TRANS RF NPN 15V 25MA SOT323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 2.5V 15A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.11A 89 MOHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .5" datasheet.pdf
470UF 500V 35X55MM 105C 3000H datasheet.pdf