Vishay/Dale RWR78SR100FRS73
RWR78SR100FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR100FRS73
Brief Description
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR100FRS73.pdf
Availability of RWR78SR100FRS73
QUANTITY
RWR78SR100FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR100FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78SR100FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR100FRS73
Related LinksRWR78SR, RWR78SR100FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR100FRS73 Details Description
Related parts for RWR78SR100FRS73
JUMPER-H9991TR/1852RD/H9991TR 6" datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 4.53M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
STANDARD CABLE TIE, 4" LONG, 18L datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf