Vishay/Dale RWR80N1271BRBSL
RWR80N1271BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1271BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1271BRBSL.pdf
Availability of RWR80N1271BRBSL
QUANTITY
RWR80N1271BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1271BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1271BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1271BRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1271BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1271BRBSL Details Description
Related parts for RWR80N1271BRBSL
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 250MW SOT23 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 23POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LPC3141 datasheet.pdf
LGH 1/2 SGL END MOLDED LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf