Vishay/Dale RWR80N1R00FMRSL
RWR80N1R00FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R00FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R00FMRSL.pdf
Availability of RWR80N1R00FMRSL
QUANTITY
RWR80N1R00FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R00FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R00FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R00FMRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R00FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R00FMRSL Details Description
Related parts for RWR80N1R00FMRSL
IC SINGLE LVDS TRANSCEIVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 250MA 1.6 OHM datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
INS CR PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.6A 16.5 MOHM datasheet.pdf
TERMINATION RAM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf