Vishay/Dale RWR80N2670FSB12
RWR80N2670FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2670FSB12
Brief Description
RES 267 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2670FSB12.pdf
Availability of RWR80N2670FSB12
QUANTITY
RWR80N2670FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2670FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N2670FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2670FSB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N2670FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2670FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N2670FSB12
SW ROTARY SP SLD LUG 8POS 125V datasheet.pdf
DIAC 30-40V 2A DO214 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W SC74R datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 195MA 2.11 OHM TH datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf