Vishay/Dale RWR80N56R0FRBSL
RWR80N56R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N56R0FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N56R0FRBSL.pdf
Availability of RWR80N56R0FRBSL
QUANTITY
RWR80N56R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N56R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N56R0FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N56R0FRBSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N56R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N56R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N56R0FRBSL
IC RCVR LVDS FPD 24BIT 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
HOLDER BATT 16 MM BY 5.8 MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf