Vishay/Dale RWR80N56R0FSBSL
RWR80N56R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N56R0FSBSL
Brief Description
RES 56 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N56R0FSBSL.pdf
Availability of RWR80N56R0FSBSL
QUANTITY
RWR80N56R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N56R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N56R0FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N56R0FSBSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N56R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N56R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N56R0FSBSL
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-4-1500 01500M SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 127OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf