Vishay/Dale RWR80S12R1FRB12
RWR80S12R1FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S12R1FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S12R1FRB12.pdf
Availability of RWR80S12R1FRB12
QUANTITY
RWR80S12R1FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S12R1FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S12R1FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S12R1FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S12R1FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S12R1FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S12R1FRB12
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
PWR SUP +/-12V 15W +/-0.65A datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 456MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf