Vishay/Dale RWR80S18R2FSRSL
RWR80S18R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S18R2FSRSL
Brief Description
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S18R2FSRSL.pdf
Availability of RWR80S18R2FSRSL
QUANTITY
RWR80S18R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S18R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S18R2FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S18R2FSRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S18R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S18R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S18R2FSRSL
BATTERY PACK 9.6V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 1C, SINGL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf