Vishay/Dale RWR80S2431FPBSL
RWR80S2431FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2431FPBSL
Brief Description
RES 2.43K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2431FPBSL.pdf
Availability of RWR80S2431FPBSL
QUANTITY
RWR80S2431FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2431FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2431FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2431FPBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2431FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2431FPBSL Details Description
Related parts for RWR80S2431FPBSL
IC MPU I386 33MHZ 168CPGA datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COMMON MODE 2mH 15% datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-14AWG SHUR-PLUG datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 3.5A 125V ALARM IND BLU/WHT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.58"L X 3.11"W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf