Vishay/Dale RWR80S2941BSB12
RWR80S2941BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2941BSB12
Brief Description
RES 2.94K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2941BSB12.pdf
Availability of RWR80S2941BSB12
QUANTITY
RWR80S2941BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2941BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2941BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2941BSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2941BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2941BSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2941BSB12
IC BATT CHG CNST/PROG I/V TO2207 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 50POS DUAL GOLD datasheet.pdf
SW MINI SNAP ACTION SPDT 5A datasheet.pdf
FUSE MOD 600A 700V BLADE datasheet.pdf
IC CTLR SYNC BUCK IMVP6.5 32-QFN datasheet.pdf
ANTENNA DUCK 336-343MHZ datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO 4 LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 160VDC datasheet.pdf
50UF 50V 9.779X24.714 105C AXI datasheet.pdf