Vishay/Dale RWR80S36R5FRRSL
RWR80S36R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S36R5FRRSL
Brief Description
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S36R5FRRSL.pdf
Availability of RWR80S36R5FRRSL
QUANTITY
RWR80S36R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S36R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S36R5FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S36R5FRRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S36R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S36R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S36R5FRRSL
IC RS-422 TRANSMIT QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.69A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA FSC datasheet.pdf