Vishay/Dale RWR80S47R5FRRSL
RWR80S47R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S47R5FRRSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S47R5FRRSL.pdf
Availability of RWR80S47R5FRRSL
QUANTITY
RWR80S47R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S47R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S47R5FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S47R5FRRSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S47R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S47R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S47R5FRRSL
TRANS PNP 80V 7A TO-220F datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf