Vishay/Dale RWR80S4R12FRBSL
RWR80S4R12FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R12FRBSL
Brief Description
RES 4.12 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R12FRBSL.pdf
Availability of RWR80S4R12FRBSL
QUANTITY
RWR80S4R12FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R12FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R12FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R12FRBSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R12FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R12FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S4R12FRBSL
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 6KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LM27342SD datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1600VDC DRAWING T3 datasheet.pdf