Vishay/Dale RWR80S5R90FRS73
RWR80S5R90FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S5R90FRS73
Brief Description
RES 5.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S5R90FRS73.pdf
Availability of RWR80S5R90FRS73
QUANTITY
RWR80S5R90FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S5R90FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S5R90FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S5R90FRS73
Related LinksRWR80S5, RWR80S5R90FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S5R90FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S5R90FRS73
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH ST-BUS 44-PLCC datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SHORT PULSE datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
1.25MM M/L 34POS 26AWG 450MM datasheet.pdf