Vishay/Dale RWR80SR261FRS73
RWR80SR261FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR261FRS73
Brief Description
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR261FRS73.pdf
Availability of RWR80SR261FRS73
QUANTITY
RWR80SR261FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR261FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR261FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR261FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR261FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR261FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR261FRS73
IC PROGRAM 3.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 23MA 90 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 196 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 8UDFN datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
22UF 25V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf